Sto čtyřicet šest žáků prvního ročníku Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany v pátek 23. září 2022 v Moravské Třebové na náměstí T. G. Masaryka složilo slavnostní slib. Jediná vojenská střední škola v České republice má kromě Moravské Třebové pobočku ještě v Sokolově a příští školní rok plánuje rozšířit počet studijních oborů.
Slavnostnímu aktu předcházelo uctění památky obětí obou světových válek i zahraničních misí. Pět minut před desátou dopoledne soustředění 400 starších studentů školy i bezmála 150 nováčků přerušilo burácení motorů stíhaček JAS-39 Gripen z letecké základny v Čáslavy, které nové žáky i hosty přivítaly.
„Buďte čestní, poctiví, přitom však zůstávejte hladoví po úspěchu. Nenechte se nakazit šedí průměrnosti, povrchností nebo vypočítavostí. V neposlední řadě, mějte vždy na paměti dobré jméno školy, hrdě ho noste a přispívejte k jeho šíření na veřejnosti,“ prohlásil směrem k žákům plukovník gšt. Milan Kalina, velitel školy.
Plukovník gšt. Petr Blecha ze sekce rozvoje sil MO studenty v projevu vyzval k maximálnímu nasazení a úsilí, aby na kurzu základního výcviku patřili k nejlepším. „Většina z vás po absolvování vstoupí do armády a zamíří k útvarům. Platí ale, že i když budete ve škole při všech aktivitách sprintovat, u nás ještě zrychlíte. Služba určitě není jednoduchá a nároky zůstávají vysoké,“ připomněl.
Už podruhé mají žáci prvního ročníku svého patrona, který je provází celým čtyřletým studiem. Letos se jím stal nadpraporčík Miloš Prášil, bývalý vrchní praporčík 4. brigády rychlého nasazení, který při misi v Afghánistánu málem zemřel v lavině bahna a kamení. „Hlavní myšlenkou, proč jsme funkci patrona zřídili, je myšlenka propojit novodobé válečné veterány s žáky školy. Možnost vnímat ze strany žáků patrona jako vzor vojenské služby a zároveň jeho odhodlání poprat se s osudem,“ vysvětlil plukovník gšt. Milan Kalina.
Jeden z žáků 1. ročníku pak přečet slavnostní slib a náměstím zaznělo sborové: Tak slibujeme! Ceremoniál ukončila státní hymna a pochod s přeletem vrtulníků.
Slib studentů prvního ročníku se pravidelně koná po čtyřtýdenním adaptačním procesu, kdy se noví spolužáci poznávají jako kolektiv. Během této doby se rovněž zdokonalují v pořadové přípravě a získávají nové vojenské návyky.
Od školního roku 2023/24 nový obor komunikační a informační technologie
Vojenská střední škola a Vyšší odborná škola v Moravské Třebové v současnosti nabízí studium dvou oborů – vojenského lycea a elektrotechniky přímo v Moravské Třebové a jednoho oboru strojírenství v pobočce v Sokolově. Lyceum připravuje specialisty pro pozemní síly, ostatní obory pro vzdušné síly. Všichni absolventi mají zajištěné místo v Armádě ČR, kam nastupují po úspěšném splnění kurzu základního výcviku ve Vyškově.
V příštím roce 2023/24 škola otevře na základě požadavku sekce komunikačních a informačních systémů MO nový studijní obor Elektrotechnika – specialista pozemních sil s výukovým programem Komunikační a informační technologie. Podle ředitele sekce brigádního generála Petra Šnajdárka je zde snaha doplnit armádu o specialisty, kteří budou určeni na funkce starší operátor, náčelník provozovny či velitel družstva. „Důvodem otevření tohoto výukového programu je nedostatek specialistů informačních a komunikačních technologií v Armádě ČR, kteří budou obsluhovat nově pořizované moderní technologie,“ vysvětlil.
Studenti zde získají znalosti o klíčových oblastech výpočetní techniky a komunikačních a informačních technologiích a vytvoří si základní přehled o elektrotechnice. „Kromě jiného se naučí ovládat a spravovat sítě typu LAN, bude mít schopnost realizovat počítačové sítě od prvopočátečního návrhu až po uvedení sítě do provozu a její následnou správu. Získá dovednosti v oblasti programování, komunikace na pojítkách, ovládání komunikačních prostředků a jejich oprav a mnoho dalšího,“ vyzdvihuje Šnajdárek.
Lucie Vašáková