V průběhu března 2025 se naši žáci zúčastnili třídenní vzpomínkové pouti, pořádané Československou obcí legionářskou ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky. Cesta vedla přes místa spojená s historií druhé světové války a nabídla účastníkům hluboký vhled do událostí tohoto celosvětového konfliktu.
Den první – Zastavení v Drážďanech a okolí
Putování začalo brzy ráno v Praze. První zastávkou byl památník v Pirna-Sonnenstein, připomínající oběti nacistického programu Aktion T4. V Drážďanech účastníci navštívili bývalou justiční budovu, kde probíhaly nacistické procesy, a uctili památku popravených československých občanů. Následovala pietní zastavení na hřbitovech Johannisfriedhof a Heidefriedhof, kde jsou pohřbeny oběti nacistického režimu i civilisté zabití při bombardování města.
V odpoledních hodinách následovala prohlídka muzea Bundeswehru, které nabízí komplexní pohled na vojenské dějiny Německa. Den byl zakončen ubytováním poblíž centra města.
Den druhý – Zámek Colditz a Lipsko
Druhý den pouti patřil návštěvě zámku Colditz, který během druhé světové války sloužil jako speciální zajatecký tábor pro spojenecké důstojníky. Místo je známé mnoha odvážnými a důmyslnými pokusy o útěk.
Po zastávce v Lipsku, během níž účastníci projeli kolem bývalých kasáren s popravištěm, navštívili hřbitov Ostfriedhof, kde se konal pietní akt u hrobů obětí nacistického režimu. Odpoledne pak bylo věnováno Památníku bitvy národů – impozantnímu monumentu připomínajícímu porážku Napoleonovy armády v roce 1813. Nocleh v Lipsku pak byl vítanou příležitostí pro odpočinek a relaxaci.
Den třetí – Koncentrační tábory Mittelbau-Dora a Buchenwald
Závěrečný den byl završením této historické exkurze. Po snídani účastníci navštívili bývalý koncentrační tábor Mittelbau-Dora, který byl založen jako pobočka Buchenwaldu pro výrobu raket V-1 a V-2. Vězni zde pracovali v nelidských podmínkách přímo v podzemí.
Další zastávkou byl samotný koncentrační tábor Buchenwald– jeden z největších na území Německa. Účastníci si připomněli utrpení tisíců vězňů, mezi nimiž byli i Češi a Slováci, a seznámili se s děsivými lékařskými pokusy, které zde prováděli nacističtí lékaři. Pietní zastavení bylo silným momentem celé cesty.
Připomínka, která zůstává
Vzpomínková pouť skončila večerním návratem do Prahy. Cesta byla nejen důležitou lekcí historie, ale i silným lidským zážitkem. Studentům vojenské školy nabídla příležitost pochopit hlubší souvislosti dějin, uctít památku obětí války a posílit vědomí odpovědnosti, které s sebou přináší služba vlasti a demokracii.
žák Matěj H. – E1B, npor. Mgr. Jan Konopčík







