Branný závod mediků

Krásný sobotní den 7. května 2022 se někteří žáci VSŠ rozhodli zasvětit účasti v Branném závodě mediků pořádaném Fakultou vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. Již 15. ročník tohoto závodu byl tradičně skvěle zorganizován a podle náročnosti rozdělen do tří výkonnostních skupin – kadet, advanced a elite, kterých se zúčastnily povinně smíšené čtyřčlenné týmy. Start a cíl byl na Náměstí Osvoboditelů, kde bylo k vidění i spoustu atrakcí v rámci doprovodného programu včetně ukázek skupiny Commandos z Univerzity obrany a dětské verze této soutěže.

Kategorie kadet byla určena pro žáky středních škol, měřila (v ideálním případě) 6 km a v jejím průběhu čekalo na soutěžící osm různorodých úkolů. Kromě všeobecných znalostí např. poskytnutí první pomoci nebo morseovka, záleželo samozřejmě i na rychlosti a taky trochu na štěstí, protože na začátku závodu si účastníci mohli vybrat „pomocný předmět“, který jim měl pomoci na jednom ze stanovišť. Skvěle byla stanovena i náročnost, když tým mohl plnit úkoly na stanovištích v různých úrovních náročnosti a získat tak bonus nebo penalizaci k celkovému času. V této kategorii VSŠ reprezentoval tým KYTIČKY (žáci KOBLIHOVÁ, KRUŠKA, PAVELKA a LYSONĚK) a HELL ANGELS (žáci OBRUČA, SKÁLA, DUŠKOVÁ a HORKÁ). V jejich podání to pak byly jednoduché počty: dobré plánování trasy + skvělá orientace podle mapy + rychlý přesun + skvělé znalosti = double, tedy první dvě místa v této kategorii. Na konci absolvovali ještě královskou disciplínu této soutěže, tedy skok z Tyršova mostu do Labe a následné vylezení po laně nebo síti zpět na most. Tato disciplína byla určena pouze pro kategorii advanced a elite, takže lze předpokládat, že to tyto týmy zkusí příští rok o úroveň výše, protože si ji daly „jen tak pro zábavu“.

Na ještě větší výzvu si troufl tým PŘEŽIVŠÍ (žáci KLAT, ŠTRUMFOVÁ, TICHÁ a VÁCLAVEK), který bez předchozích zkušeností se soutěží nastoupil rovnou v kategorii ELITE, ve které je čekalo 20 disciplín a soupeři z útvarů AČR s bohatými zkušenostmi z tohoto závodu. Navíc vzhledem k velkému počtu soutěžících týmů a jejich kumulaci na některých disciplínách hrozilo, že kvůli čekání nestihnou časový termín závodu. Proto průběžně měnili pořadí jednotlivých disciplín a místo optimálních 18 km jich naběhali 22. Náročné, ale atraktivní disciplíny zakončené skokem z Tyršova mostu tým stmelily a vyburcovaly ke skvělému výkonu.

Přes všechnu soutěživost a prestiž byla tato akce pro všechny účastníky především zábavou. Obrovská zkušenost s podobným závodem, možnost porovnat své znalosti a fyzickou kondici jsou pak jakousi přidanou hodnotou, která je motivací k účasti v dalších ročnících.